Dobór okapu

Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem okapu?

Wybierając okap do swojej kuchni, naturalne jest, że każdy zwraca uwagę na jego design. Bardzo ważne jest, by urządzenie wyglądało estetycznie i dobrze komponowało się z wystrojem kuchni. Jednak nie można zapomnieć o tym, że pełni ono funkcję czysto praktyczną, dlatego priorytetem powinna być jego funkcjonalność. Urządzenie powinno być w stanie sprawnie usunąć z wnętrza niechciane zapachy oraz parę wodną.

 

Typ okapu

Pierwsze pytanie, jakie powinna sobie zadać osoba, która szuka perfekcyjnego okapu do swojego domu, powinno brzmieć – wybrać wyciąg czy pochłaniacz?
Wszystko zależy od tego czym mamy możliwość podłączenia urządzenia pod przewód kominkowy. Jeśli tak, możemy zdecydować się na wyciąg, który zasysa powietrze, w którym unosi się para wodna oraz nieprzyjemne zapachy, a następnie transportuje je na zewnątrz, za pomocą układu kominowego.
Z drugiej strony, można zdecydować się na pochłaniacz, który w odróżnieniu do wyciągu działa na zasadzie układu zamkniętego i nie wymaga podłączenia do komina. Zasysa on powietrze, które przechodzi przez znajdujące się w nim filtry i po oczyszczeniu jest wydmuchiwane z powrotem do kuchni.

 

Rodzaj urządzenia

W oparciu o wystrój kuchni, należy wybrać konkretny typ okapu. Wśród nich znajdziemy modele teleskopowe, wyspowe, kominowe oraz podszafkowe. Należy dobrać urządzenie, które będzie pasowało do wyposażenia, a także do typu oraz rozmiarów kuchni np. modele wyspowe sprawdzą się najlepiej w przypadku wysp kuchennych, a podszafkowe mogą być zainstalowane pomieszczeniu o małych rozmiarach.
Najważniejsze parametry

Niezależnie od tego, na jaki typ urządzenia się decydujemy, najważniejszą rolę powinna odgrywać jego wydajność, którą określa się w m3/h. Przyjmuje się, że powinna być ona sześć razy większa od powierzchni kuchni. Tylko w ten sposób urządzenie będzie w stanie dostatecznie szybko oczyścić powietrze w pomieszczeniu.
Kluczową rolę dla naszego komfortu ma głośność okapu, jeśli zdecydujemy się na urządzenie, które podczas pracy emituje hałas np. o mocy 50dB, przebywanie w pomieszczeniu, w czasie jego pracy, stanie się uciążliwe.

Warto jeszcze rozważyć funkcje, jakie posiada dane urządzenie. Niektóre modele dysponują np. wyłącznikiem czasowym, posiadają wbudowany minutnik lub czujnik zapachu. Są to opcjonalne udogodnienia, jednak mogą stanowić znaczne pomoc podczas codziennego korzystania ze sprzętu.

 

Potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania ?

Skontaktuj się z nami ! biuro@seenergy.pl


Powiązane wpisy

Jaki okap wyspowy wybrać?
Rodzaje okapów