Wyciąg czy pochłaniacz

Tryby pracy, filtry

Każdy, kto chce pozbyć się przykrych zapachów ze swojej kuchni, staje przed dylematem – wybrać wyciąg, czy pochłaniacz. Oba urządzenia mają za zadanie pozbywać się wszystkich niechcianych zapachów, a także pary wodnej, czy drobinek tłuszczu. Chcąc dokonać odpowiedniego wyboru, watro zapoznać się z podstawowymi właściwościami urządzeń i świadomie zdecydować, co lepiej sprawdzi się w danej kuchni. Większość dostępnych modeli może być podłączonych zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Chcąc wybrać najlepszą opcję, warto zapoznać się z funkcjonalnością obu opcji.

 

Pochłaniacz

W języku potocznym określenia okap i pochłaniacz są traktowane niemal jak synonimy. Nie jest to ogromnym błędem, ponieważ każdy okap może stać się pochłaniaczem, wystarczy zamontować w nim filtry węglowe i nie podłączać go do wentylacji. Pochłaniacze wyróżniają się tym, że powietrze, które do nich wpada, zostaje oczyszczone za pomocą filtrów węglowych i ponownie trafia do kuchni.

Chcąc efektywnie wykorzystywać pochłaniacz, najlepiej jest włączyć go na chwile przed gotowaniem i zostawić uruchomiony jeszcze przez pewien czas po zakończeniu pracy. W ten sposób można mieć pewność, że wszystkie niechciane zapachy zostaną zneutralizowane.

 

Wyciąg

W odróżnieniu od pochłaniacza, urządzenie tego typu nie działa w obiegu zamkniętym i jest podłączone do komina. Dzięki temu powietrze zostaje zassane i przetransportowane na zewnątrz budynku.
W tym przypadku, jeśli nie ma absolutnej konieczności, stosowanie filtrów węglowych jest odradzane, ponieważ powoduje głośniejszą pracę urządzenia.

 

Które rozwiązanie lepiej wybrać?

Chociaż instalacja pochłaniacza nie wymaga podłączenia go do wentylacji, a co za tym idzie, jest mniej kłopotliwa, to jego codzienna praca generuje koszty wynikające z konieczności wymiany filtrów co 3-4 miesiące. Zakup nowych wiąże się z wydatkiem około 80 zł. Z tego powodu na dłuższą metę wyciąg jest bardziej opłacalny.

Jeśli w danej kuchni istnieje dostęp do komina, lepiej zamontować okap w charakterze wyciągu. Tego typu rozwiązanie sprawi, że urządzenie będzie nawet o 80% skuteczniejsze. Dlatego warto się na nie zdecydować, nawet jeśli instalacja wiązałaby się z koniecznością skorzystania z usług fachowca. Pochłaniacz jest dobrym rozwiązaniem jedynie wtedy, gdy kuchnia w danym domu nie ma dostępu do komina.

 

Potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania ?

Skontaktuj się z nami ! biuro@seenergy.pl


Powiązane wpisy

Jaki okap wyspowy wybrać?
Rodzaje okapów