Jaki okap wyspowy wybrać?

Osoby, które szukają innowacyjnych rozwiązań dla swojej kuchni, z pewnością docenią okapy wyspowe wyróżniające się nowoczesną stylistyką i stanowiące prawdziwą dekorację wnętrza. Stając przed wyborem konkretnego modelu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym możliwe będzie wybranie odpowiedniego urządzenia.

 

Jakie wymiary powinien mieć okap wyspowy?

Wszystko zależy od rozmiaru płyty grzewczej. Ze względu na to, że w przypadku modeli wyspowych, z żadnej strony nie ma ograniczenia w postaci ściany, para wodna, zapachy i zanieczyszczenia mogą rozchodzić się w dowolnym kierunku. Właśnie dlatego powierzchnia okapu powinna być większa od płyty o co najmniej 10 cm z każdej strony. Wartość ta jest jednak uzależniona od wysokości, na której urządzenie będzie zawieszone. Im będzie ona większa, tym urządzenie powinno być szersze, by zapachy ani para wodna nie uchodziły bokami.

 

Na jakiej wysokości powinien zawisnąć okap wyspowy?

Wysokość powinna być dostosowana do wzrostu osoby, która będzie najczęściej gotować. Im będzie ona wyższa, tym wyżej należy zaczepić okap. Jest to podyktowane głównie względem wygody. Chodzi o to, by podczas gotowania nie uderzyć się w głowę lub nie musieć się ciągle pochylać.

 

Lepiej wybrać urządzenie działające w charakterze pochłaniacza czy wyciągu?

Podobnie jak większość okapów, modele wyspowe również mogą funkcjonować zarówno w charakterze wyciągu, jak i pochłaniacza. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od tego, czy jesteśmy w stanie podłączyć urządzenie do wentylacji. Jeśli tak, warto zdecydować się na wyciąg. Gdy nie ma takiej opcji, pozostaje nam zamontowanie go w charakterze pochłaniacza.

Gdy tylko jest to możliwe, montowanie urządzenia jako wyciągu stanowi zalecane rozwiązanie. Jest to wydajniejsza, cichsza opcja, która sprawia, że brudne powietrze jest odprowadzane na zewnątrz budynku.

Z drugiej strony pochłaniacz jest dużo łatwiejszy w montażu. Wystarczy tylko zawiesić go na suficie i podłączyć do instalacji elektrycznej. W przypadku wyciągu, sprawa nie jest taka łatwa, ponieważ trzeba zainstalować także przewody wentylacyjne.
 

Szeroki wybór dostępnych designów

Okapy wyspowe zachwycają swoją stylistyką i z tego względu pełnią funkcję praktycznej ozdoby, dopełniającej aranżację kuchni. Właśnie dlatego ogromną rolę odgrywa ich design. Bardzo popularne są np. modele cylindryczne lub w kształcie odwróconej litery “T”. Szukając urządzenia, które będzie wydajne, a przy tym dopełni wystroju kuchni, warto zapoznać się z naszą ofertą.

 

Potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania ?

Skontaktuj się z nami !  biuro@seenergy.pl


Powiązane wpisy