Konserwacja i czyszczenie okapów

Podczas pracy okapy czyszczą powietrze z tłuszczu oraz cząsteczek zapachowych, wszystkie usuwane zanieczyszczenia osadzają się nie tylko w filtrze, ale także wewnątrz urządzenia, dlatego bardzo ważne jest jego regularne czyszczenie. Konieczność czyszczenia okapu wynika nie tylko z kwestii estetycznej. Brudne urządzenie przestaje spełniać swoje zadanie, ponieważ zanieczyszczone filtry i zatkane otwory w kratce uniemożliwiają prawidłową pracę urządzenia. Im dłużej będziemy zwlekać z myciem, tym trudniej będzie usunąć zabrudzenia.

Regularne prace konserwacyjne pozwolą znacznie wydłużyć żywotność urządzenia. Bardzo wiele osób uważa, że mycie okapów jest bardzo uciążliwym zadaniem. Powodem takiego podejścia jest fakt, że w tym przypadku trzeba zmagać się z tłustymi zabrudzeniami, do których przykleja się kurz, tworząc zabrudzenia trudne do usunięcia. Szczególnie brudne bywają kratki.

 

Jak powinno przebiegać czyszczenie okapu?

Pracę należy zacząć od odłączenia okapu od prądu. Wszystkie urządzenia elektryczne, które czyścimy, ze względów bezpieczeństwa najlepiej odłączyć od prądu. Następnie należy przetrzeć obudowę urządzenia przy pomocy gąbki ze środkiem rozpuszczającym tłuszcz oraz wodą. Warto pamiętać, że doskonale do tego celu nadaje się płyn do mycia naczyń. W przypadku nagromadzenia znacznej warstwy tłuszczu i innych zabrudzeń, można do tego celu użyć także wody z octem.

Kolejnym krokiem jest usunięcie siatek oraz filtrów okapowych. Przed czyszczeniem warto namoczyć filtr w wodzie z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu wszelkie zaschnięte zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia. Następnie całość wyszorować gąbką z płynem do mycia naczyń, opłukać i osuszyć.

Im częściej podejmujemy się czyszczenia okapu, tym mniej zabrudzeń zdąży się w nim nagromadzić i będą one łatwiejsze do usunięcia. Osoby, u których kuchnia pracuje codziennie, powinny czyścić okap nawet raz w tygodniu. Pocieszający powinien być fakt, że lżejsza cotygodniowa praca jest znacznie przyjemniejsza niż np. comiesięczne żmudne szorowanie.

 

Potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania ?

Skontaktuj się z nami ! biuro@seenergy.pl


Powiązane wpisy

Jaki okap wyspowy wybrać?
Rodzaje okapów