Montaż i podłączenie okapu

Sposób podłączenia okapu jest bardzo ważny, dlatego montaż powinien być przeprowadzony z należytą starannością, przez osobę, która posiada niezbędną wiedzę. Poprawność zamontowania okapu będzie miała wpływ na wydajność oraz cichą pracę urządzenia. Ponadto, na powierzchni poprawnie zamontowanego urządzenia nie będzie skraplać się para wodna, a wszelkiego rodzaju zapachy będą skutecznie usuwane.

 

Czy wysokość zawieszenia okapu ma znaczenie?

Jednym z kluczowych czynników jest odległość okapu od płyty grzewczej. Przekłada się ona na wydajność urządzenia, wygodę podczas gotowania oraz bezpieczeństwo. W przypadku standardowych okapów, minimalna odległość między palnikiem, a urządzeniem, wynosi 70 centymetrów. Mniejsza odległość, zwłaszcza przy wykorzystaniu kuchenek gazowych, może okazać się niebezpieczna.
Wysokość zawieszenia okapu powinna być także dostosowana do jego użytkowników. Jeśli osoba, która będzie z niego korzystać jest niska, trzeba zapewnić jej wygodny dostęp do urządzenia.

 

Co zrobić, by okap był cichy?

Chcąc maksymalnie zmniejszyć natężenie dźwięków wydawanych przez urządzenie pracujące w obiegu otwartym, należy zadbać o to, by było ono poprawnie podłączone do wentylacji. Bardzo ważne jest, by nie stosować przejściówek zwężających między wentylacją, a wylotem silnika. Zmniejszenie średnicy rury znacznie zwiększa głośność urządzenia. Należy zadbać o to, by rury były możliwie jak najszersze i jak najbardziej proste. Najlepiej prowadzić je pod kątem 45 stopni. Warto zadbać o to, by instalacja miała minimalną ilość zakrętów lub były one jak najłagodniejsze, inaczej każdy z nich będzie przekładał się na zwiększenie natężenia dźwięku emitowanego przez urządzenie.

 

Na jakiej ścianie można zamontować urządzenie?

Bardzo ważne, by było ono zamontowane na solidnej ścianie, która nie będzie rezonować, co znacznie zwiększyłoby głośność pracy urządzenia. Z tego względu nie warto wieszać urządzenia np. na ścianie gipsowej.

 

Zapewnij dostęp serwisantowi

Od urządzeń tego typu oczekuje się, że będą funkcjonowały przez wiele lat. Niestety czasem zdarza się jakaś usterka, która wymaga naprawy. Podczas pracy, technik musi mieć swobodny dostęp do urządzenia. Właśnie dlatego warto zamontować maskownicę w taki sposób, by w razie potrzeby możliwe było jej bezproblemowe zdjęcie.

 

Potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania ?

Skontaktuj się z nami ! biuro@seenergy.pl


Powiązane wpisy

Jaki okap wyspowy wybrać?
Rodzaje okapów