Chcąc wybrać odpowiedni okap do swojej kuchni, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry, takie jak wydajność oraz głośność. Od wydajności zależy, czy urządzenie będzie w stanie efektywnie usunąć zapachy, parę wodną i drobiny tłuszczu, unoszące się w powietrzu. Głośność użytkowania ma ogromny wpływ na komfort korzystania z okapu. Jeśli będzie on zbyt głośny, jego praca stanie się uciążliwa dla domowników.
Należy pamiętać, że na oba parametry będzie miał wpływ także sposób montażu urządzenia. Bardzo ważny jest sposób, w jaki przebiegać będzie przewód wentylacyjny. Jego każdy kąt zwiększy opór powietrza, co przyczyni się do podwyższenia poziomu hałasu, a w skrajnych przypadkach, może spowodować nawet uszkodzenie urządzenia.
Wydajność
Chcąc określić, jakie parametry powinno mieć urządzenie, by sprawdzać się wewnątrz danego pomieszczenia, należy obliczyć jego kubaturę. W tym celu należy określić metraż kuchni wyrażony w m3(w tym celu mnożymy długość jednej ściany przez długość drugiej, przylegającej ściany). Powierzchnię należy dodatkowo pomnożyć przez wysokość pomieszczenia, która w większości przypadków wynosi około 2,5 metra.
Gdy znamy już kubaturę, możemy określić, jakie parametry powinno mieć urządzenie, które w niej umieścimy. Pamiętając zasadę, że okap powinien być w stanie, w ciągu godziny oczyścić powietrze w pomieszczeniu dziewięć razy większym niż kuchnia, w której będzie się znajdował, mnożymy kubaturę pomieszczenia przez dziewięć. Wynik działania wyrażony w m3/h da nam minimalną wydajność, jaką urządzenie powinno mieć na średnim biegu. Każdy okap o wydajności mniejszej, niestety nie sprawdzi się w naszej kuchni, ponieważ będzie dla niej zbyt słaby. Można oczywiście zdecydować się na urządzenie o większej mocy.
Głośność
Wybierając okap należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować głośności urządzenia. Poziom hałasu na średnim biegu nie powinien przekraczać 56 dB. Ciche urządzenia na najniższym biegu emitują dźwięk o poziomie nie przekraczającym 50 dB.
Pamiętajmy, że decybele są przedstawiane na skali logarytmicznej, co znaczy, że model głośniejszy o 3dB jest tak emituje dwa razy więcej hałasu. Różnica 6dB sprawia, że urządzenie jest 4 razy głośniejsze. Warto o tym pamiętać, ponieważ pozornie niewielkie różnice w parametrach dotyczących poziomu hałasu, mogą powodować ogromną różnicę.
Na głośność urządzenia mają wpływ nie tylko parametry urządzenia. Ważna jest także średnica kanału odprowadzającego opary, ilość jego kątów i załamań, jego długość, a także poprawność montażu, czy zabrudzenie filtra.
Potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania ?
Skontaktuj się z nami ! biuro@seenergy.pl